integracja sensoryczna Plastuś

Piłka zamiast krzesła?

Czy Twoje dziecko potrzebuje być ciągle w ruchu? Wysiedzenie przy stoliku sprawia mu trudność? Wierci się na krzesełku, rozgląda dokoła i odbiega co chwilę? Terapeuta integracji sensorycznej powiedział Ci, że Twoje dziecko jest podwrażliwe (inaczej niedowrażliwe) na ruch?

Zastanawiałeś się jak temu zaradzić? Jak zaspokoić jego potrzebę ruchu i jednocześnie pomóc mu skoncentrować się na wykonywanym zadaniu? Jednym ze sposobów proponowanych w integracji sensorycznej jest posadzenie dziecka zamiast na stołku na piłce! Aby sprawdzić jej pozytywny wpływ na postawę i samopoczucie - zacznij od siebie.

Nadmuchaj ją tak aby siedząc na niej Twoje stopy dotykały podłogi, kolana były zgięte a uda tworzyły z podudziami kąt nieco większy od prostego. Czujesz już jak Twoje plecy się prostują? Natychmiast przyjąłeś prawidłową pozycję nawet o tym nie myśląc.

Teraz delikatnie się poruszaj, wychylaj do przodu i do tyłu, na boki, możesz krążyć biodrami a nawet trochę podskakiwać. Jak widzisz wcale nie wymaga to wielkiego wysiłku, ruch nie jest duży a siedzenie na piłce bezpieczne i całkiem przyjemne.

Zaproponuj teraz dziecku, niech sprawdzi samo jej właściwości, poturla ją, pobuja się na niej, podskakuje. Bądź wtedy przy nim, bo pierwsze próby mogą skończyć się na podłodze, dziecko musi się samo przekonać na ile może czuć się na piłce swobodnie.

Zacznijcie od siedzenia na piłce podczas oglądania bajki, korzystania z komputera albo podczas wspólnej rozmowy. Jeśli Twoje dziecko zaakceptuje piłkę (albo wręcz pokocha siedzenie na niej) możecie spróbować przystawiać ją do stolika. Dziecko będzie mogło bez odbiegania od niego robić sobie przerwy, jego mięśnie będą harmonijnie pracowały zapewniając mu prawidłową pozycję, a przy tym dostarczy sobie dawkę ruchu tak mu potrzebną i wcale nie odbędzie się to kosztem uwagi. Wybierz rozmiar piłki (rozmiary podane są według wzrostu) a nawet kształt (nie wszystkie są okrągłe) nadmuchaj powietrzem i dopasuj do swojego dziecka. Tak aby jego stopy dobrze stały na podłożu.

Uczenie się "w ruchu", jedna z zasad stosowanych w terapii SI, daje wiele korzyści dziecku, a rodzicom zmniejsza potrzebę ciągłego powtarzania "siedź prosto", "nie bujaj się na krzesełku", "rób wreszcie to zadanie". Przekonasz się sam, że dziecku będzie łatwiej skoncentrować się na wykonywanym zadaniu jeśli tylko stworzysz mu ku temu nowe możliwości.

Nie rezygnuj z krzesełka, stosuj je zamiennie z piłką, sprawdź na czym chętniej będzie siedziało Twoje dziecko. Może wykorzystacie piłkę do siedzenia przy komputerze lub zwyczajnie jako element Waszej wspólnej zabawy bądź ćwiczeń, zarówno w domu jak i w ogrodzie. Powietrze z piłki można spuścić i zabrać ją ze sobą na wakacje lub rodzinny wyjazd.

porady superwizja

Cel terapii

poprawa jakości przesyłania i organizacji informacji sensorycznej, tj. tego co jest odbierane przez różne zmysły naszego ciała a następnie wytworzenie odpowiedniej reakcji adaptacyjnej.

Facebook
Facebook
Facebook
KOD FACEBOOK
Twitter
Twitter
Twitter
KOD TWITTER